100 lat straży pożarnej w Adamowie
Straż pożarna w Adamowie istnieje już sto lat. Z tej okazji w sobotę 1 września 2018 r. o godz. 11.00 mszą św. w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Adamowie rozpoczną się uroczystości rocznicowe. Szczegóły na plakatach.
W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, a mieszkańcy Adamowa włączyli się w dzieło odbudowy państwa. 28 grudnia 1918 r. w lokalu byłego Sądu Grodzkiego w Adamowie odbyło się zebranie, na którym powołano Straż Ogniową Ochotniczą w Adamowie. Spośród mieszkańców obecnych na zabraniu do straży zapisało się 59 osób jako członkowie czynni i 1 osoba jako członek honorowy. Pierwszy Zarząd i Rada Sztabowa działała w składzie: prezes – Stefan Rybiński, vice-prezes – Władysław Duczkowski, gospodarz – Franciszek Dzido, sekretarz – Ignacy Dzido, skarbnik – Franciszek Araźny, naczelnik straży – Jan Stępniak, pomocnik naczelnika – Aleksander Wojciechowski, dowódca oddziału toporników – Władysław Pycka, dowódca oddziału sikawkowego – Tomasz Dzido, dowódca oddziału wodnego – Edward Sybilski, dowódca oddziału porządkowego – Wojciech Ponikowski.
Przez mijające 100 lat istnienia, wiele osób wniosło swój wkład w bieżące funkcjonowanie i rozwój jednostki. Od założenia straży w 1918 r. na wieczną wartę odeszło 147 druhów. W roku 2018 jednostka liczy 60 członków zwyczajnych i 4 wspierających, w tym 7 kobiet.
Obecnie zarząd stanowią: Andrzej Józwik – prezes, Bogdan Jan Jaśkowski – wiceprezes-naczelnik, Wiesław Baran – wiceprezes, Sadowski Marcin – wiceprezes, Henryk Nowicki – zastępca naczelnika, Celina Ewa Latoch – sekretarz, Marek Pyszczak – skarbnik, Mirosława Majak – kronikarz, Jerzy Młodzikowski – gospodarz.
Już w pierwszych latach istnienia jednostki, strażacy utworzyli orkiestrę, która w 1924 r. była jedyną czynną orkiestrą w powiecie łukowskim. W roku 1995 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2008 r. z siedzibą na ul. Cmentarnej w Adamowie. Posiada swoją strażnicę, a na wyposażeniu są: dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze: Iveco i Mercedes Atego oraz lekki wóz marki FS Lublin. W roku 2017 uczestniczyła w 44 działaniach ratowniczych, w tym: 21 pożarach, 22 miejscowych zagrożeniach i w 1 alarmie fałszywym. Dwukrotnie odznaczona została „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” w 1994 i 1999 r. Kronika jednostki prowadzona przez Tadeusza Osińskiego została wyróżniona w XIX i XXIV Ogólnopolskim Konkursie Kronik, Opatów 2012 i Warszawa 2017.
Strażacy aktywnie uczestniczą również w życiu społecznym poprzez liczne i różnorakie działania takie jak: zabezpieczanie imprez sportowych: meczów piłkarskich, Półmaratonu Tradycji, Adamowskiej Dziesiątki; zabezpieczanie i uświetnianie innych imprez organizowanych przez samorząd np.: Najlepiej z Rodziną, Dzień Adamowa i Okolicy, 3 Maja, Dzień Niepodległości; zabezpieczanie i obsługa uroczystości kościelnych: Orszak Trzech Króli, Droga Krzyżowa, Wielkanoc, Boże Ciało itd.
Wystawa poświęcona 100-leciu istnienia jednostki czynna jest w Gminnej Bibliotece Publicznej./ TO