Uwaga na kornika ostrozębnego!
Informacja dla właścicieli lasów prywatnych
W związku z wystąpieniem gradacji kornika ostrozębnego w drzewostanach sosnowych w lasach powiatu łukowskiego, Nadleśnictwo Łuków informuje o konieczności zwalczania szkodnika w lasach wszystkich form własności.
Jednocześnie Nadleśnictwo Łuków przypomina, że podstawą prawną takich działań stanowią zapisy art. 9 ustawy o lasach , z dnia 28 września 1991 roku (Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444), mówiące że: w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciele lasów są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do: zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
Skuteczność zwalczania gradacji zależy m.in. od podjęcia działań przez wszystkich właścicieli lasów: w związku z tym konieczna jest lustracja drzewostanów zagrożonych przez kornika ostrozębnego – ogniska gradacyjne w drzewostanach niezarządzanych przez Lasy Państwowe.
Szczególną uwagę prosimy zwrócić na:
1. Usunięcie drzew ze zmienioną barwą korony. Najwięcej takich drzew występuje:
-na obrzeżach drzewostanów – w miejscach nasłonecznionych,
-w drzewostanach w sąsiedztwie tartaków i miejsc składowania drewna.
2. Uprzątnięcie złomów i wywrotów (drzew uszkodzonych przez wiatr).
3. Uprzątnięcie gałęzi – poprzez spalenie – pozostałości pozrębowych z cienką, żółtą korowiną lub wywóz poza strefę zagrożenia na odległość min. 2 km od lasu sosnowego. Pozyskane drewno podlega legalizacji!